Szukasz psychologa sportu lub pracy w Warszawie? Pomoc masz w zasięgu ręki w naszych gabinetach!

BADANIA Z ZAKRESU EMBRIOLOGII

Współzależność pomiędzy tym, co w rozwoju osobniczym zdeterminowane jest genetycznie, a tym, co rozwinęło się pod wpływem środowiska, obserwujemy również w bardziej zaawansowanej fazie rozwoju – w ckresie płodowym. Cenne informacje dotyczące tego okresu rozwojowego uzyskano dzięki szczegółowej obserwacji rozwoju wielu zarodków.

Dysponujemy wyczerpującymi informacjami dotyczącymi zarodków płazów i ptaków, śledzenie bowiem ich rozwoju nie jest zbyt skomplikowane. Obserwacje zarodków wielu płazów nie wymagają specjalnych zabiegów, ponieważ bardzo często składane przez nie jajo otoczone jest warstwą przezroczystej galarety.

Zarodek kurczęcia śledzi się przez okienko wycięte w skorupie jaja znajdującego się w inkubatorze. Błona jajowa – zalana roztopioną wazeliną – staje się przezroczysta, co umożliwia obserwowanie tego, co się dzieje wewnątrz jaja.

Obserwacja zarodka ssaka jest znacznie trudniejsza i wymaga wykonania wielu zabiegów na organizmie matki. Zarodki są bowiem bardzo dobrze odizolowane od świata zewnętrznego, znajdują się w woreczkach amniotycznych macicy. Siedzenie ich jest mcżliwe dopiero po zoperowa- niu samicy.

Obserwacje zarodka ludzkiego można przeprowadzić jedynie w tych przypadkach, kiedy stan zdrowia matki wymaga przerwania ciąży i usunięcia zarodka. Innymi źródłami informacji w tej dziedzinie, oczywiście mniej wiarygodnymi, są zeznania matek oraz badanie ruchów płodu przy osłuchiwaniu ściany brzusznej matki.

W badaniach dotyczących okresu płodowego uzyskano wiele cennych informacji o kształtowaniu się poszczególnych struktur i przynależnych im funkcji (Patten, 1963). W świetle tych badań zachowanie osobnika w okresie płodowym stanowi nieprzerwany proces rozwojowy. Przychodzi on na świat z repertuarem już gotowych i często dobrze wyćwiczonych reakcji.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.