Szukasz psychologa sportu lub pracy w Warszawie? Pomoc masz w zasięgu ręki w naszych gabinetach!

MOŻESZ PRAWIE WSZYSTKO

Każdy z nas wykorzystuje tylko niewielki procent siły swoich mięśni i możliwości swojego umysłu. I nie jest to moje pobożne życzenie ani wyraz ogólnej wiary w człowieka, tylko wynik żmudnych i wieloletnich badań fizjologów. Jak sądzę, osiągamy tak mało w stosunku do swoich możliwości między innymi dlatego, że brak nam wiary w ich ogrom i różnorakość.

Przez wiele lat zgromadziłam niemałą kolekcję opowieści z literatury i z życia o ludziach, którym udało się dokonać izeczy niemożliwych. Joanna D’Arc zebrała wielką armię i poprowadziła ją do walki, Ghandi bez przemocy uwolnił Indie od Anglików, Jacek Kuroń zapoczątkował ruch społeczny, dzięki któremu runął w Polsce ustrój komunistyczny – to są przykłady szeroko znane.

Ale chcę też wspomnieć o kilku innych, znacznie skromniejszych, a równie nieprawdopodobnych. Mówię ’’nieprawdopodobnych”, ponieważ zanim te osoby zrobiły to, co zrobiły, wszystkim wokół wydawało się to niemożliwe. Jak choćby Tadeusz Paciorek, psycholog więzienny z Siedlec, który przez parę lat dobijał się o wprowadzenie grup Anonimowych Alkoholików do zakładów karnych. Kto trochę wie o polskim więziennictwie, przyzna, że taki pomysł całkiem niedawno musiał wydawać się szalony. Dzisiaj mamy w Polsce już kilkadziesiąt grup AA za kratkami, są nawet stosowne odgórne instrukcje ułatwiające zakładanie nowych. Zawsze, kiedy spotykam Tadeusza, mam wrażenie, że kontaktuję się z człowiekiem, który przebił głową mur.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.