Szukasz psychologa sportu lub pracy w Warszawie? Pomoc masz w zasięgu ręki w naszych gabinetach!

MUSICA MEDICA A WYNIKI OSIĄGANE W WYBRANYCH TESTACH TWÓRCZOŚCI

Badano cztery osoby od 6 lutego do 10 maja 2002 r., trzy razy w tygodniu na 30-minutowych seansach. Zastosowano „Test Twórczego Myślenia” – K.K. Urban i H.G. Jellen: „Test twórczości” – R. Hoepfner i J. Hemenway oraz „Kwestionariusz Twórczego Zachowania” – S. Popek. Rezultaty po zastosowaniu terapii Musica Medica:

Nastąpiła poprawa wyników osiąganych w wybranych testach twórczości. Zwiększyła się płynność myślenia. Uwidoczniły się cechy charakterystyczne dla osób twórczych. Zostały zredukowane zachowania oparte na odtwórczości i algorytmach. Odnotowano poprawę nastroju i relaks.

Od najdawniejszych czasów ludzie interesowali się wpływem muzyki na ich życie. Filozofowie i mędrcy, a wraz z upływem czasu także zwykli ludzie zastanawiali się, jak oddziałuje na nich muzyka. Dźwięki, tony, barwy, harmonia – to wszystko jest wpisane w nasze życie od zawsze. Żyjemy otoczeni muzyką: rano budzi nas śpiew ptaków lub hałas uliczny, potem w ciągu całego dnia dźwięki atakują nas ze wszystkich stron – glosy, szmery, wiatr, muzyka z radia, pukanie, krople deszczu uderzające o parapet… . Jeśli w naszym życiu czegoś jest tak wiele, to czy może to pozostać niezauważone, czy może to nie mieć na nas wpływu? Czy muzyka poprawia nasze samopoczucie, czy dodaje nam sił i pobudza do aktywności umysłowej? Czy może nam pomóc stać się bardziej kreatywnymi? W obecnych czasach liczy się przecież umiejętność twórczego myślenia, pomysłowość i oryginalność.

MUSICA MEDICA A WYNIKI OSIĄGANE W WYBRANYCH TESTACH TWÓRCZOŚCI CZ. II

W swojej pracy zajmuję się problematyką wpływu muzyki, a konkretnie muzyki odbieranej multisensorycznie, na wyniki osiągane w testach twórczości, które bardzo często są podstawą do wydania opinii na temat kreatywności danej jednostki. (…)

Badawcza część pracy jest oparta na syntezie dwóch dziedzin: muzyki i twórczości. Jest poszukiwaniem związku między muzyką a możliwością stymulowania postawy twórczej. Zawiera pierwsze takiego typu hipotezy badawcze, zweryfikowane za pomocą wybranych testów twórczości. Jest także zapowiedzią dalszych poszukiwań i badań w tej dziedzinie nauki. (…)

Hipotezy postawione przed rozpoczęciem badań zdają się potwierdzać, że zastosowanie aparatury Musica Medica wpływa na poprawę wyników osiąganych w wybranych testach twórczości. Stosowanie terapii Musica Medica poprawia płynność myślenia oraz wpływa na uwidocznienie się cech charakterystycznych dla osób twórczych, redukuje zachowania oparte na odtwórczości i algorytmach. Musica Medica pobudza, relaksuje, działa kojąco, ale też uaktywnia, poprawia nastrój, stwarza korzystne warunki do rozbudzenia w sobie chęci tworzenia, poszukiwania, eksplorowania rzeczywistości. Być może zmiany, jakie udało mi się zaobserwować i zmierzyć za pomocą testów, nie są jeszcze bardzo spektakularne, ale wyniki wskazują, że warto dalej eksplorować to zagadnienie, powtórzyć badania na większej grupie bądź zastosować inne mierniki twórczości. Trzeba także pamiętać, że na wyniki testu mają wpływ różne zmienne, w tym zmienne niekorzystne, i one mogą być przyczyną gorszych wyników. Osiągnięte rezultaty mogą stać się zachętą do dalszych badań nad wpływem zastosowania Musica Medica w stymulowaniu aktywności i postawy twórczej człowieka.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.