Szukasz psychologa sportu lub pracy w Warszawie? Pomoc masz w zasięgu ręki w naszych gabinetach!

Wina jest wpisana w egzystencję

Ale jedyną rzeczą, której ludzie nigdy nie mogą przekroczyć, jest ich wina. Wina jest wpisana w egzystencję, jest podstawową cechą Dasein. Boss w następujących słowach wyraża ten wielki dylemat, przed którym staje każdy człowiek.

Jego pierwotna wina zaczyna się wraz z narodzinami. Wtedy właśnie zaczyna być on dłużnikiem swojego Dasein, ponieważ jest zobowiązany do urzeczywistnienia wszystkich tych możliwości życia, do których jest zdolny. W tym sensie człowiek pozostaje winny przez całe swoje życie, czyli jest stale zobowiązany do podjęcia wszystkich wyzwań, które stawia przed nim przyszłość, aż do chwili wyzionięcia ducha […] każda czynność, każda decyzja, każdy wybór wiąże się z odrzuceniem wszystkich innych możliwości, które także przynależą istocie ludzkiej w danym momencie […]. Wina egzystencjalna człowieka polega na tym, że nie udaje mu się w pełni wywiązać z nakazu urzeczywistnienia wszystkich swych możliwości (1963, s. 270).

Liczne przykłady tej pierwotnej i nieuchronnej winy znaleźć można w literaturze pięknej i w studiach przypadków. Józef K. z Procesu Kafki próbuje daremnie uwolnić się od winy, a w końcu przyjmuje śmierć jako ostateczne uwolnienie czy ucieczkę. Iwan Ilicz Tołstoja również znajduje w śmierci rozwiązanie nie spełnionego (pełnego winy) życia. Pacjentka Binswangera, Ellen West, zaczęła żyć w sposób stosunkowo wolny od egzystencjalnej winy, gdy na serio postanowiła zakończyć swoje życie.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.