Szukasz psychologa sportu lub pracy w Warszawie? Pomoc masz w zasięgu ręki w naszych gabinetach!

Właściwości temperamentu

Związek właściwości temperamentu mierzonych za pomocą kwestionariusza z siłą procesów nerwowych jest mniej istotny. Ze stopniem wygaszenia ze wzmocnieniem warunkowej RSG (wsk. 1) są skorelowane: ocena lęku przez kolegów (P

Pozostałe właściwości temperamentu mierzone za pomocą kwestionariusza nie są skorelowane statystycznie istotnie z równowagą procesów nerwowych. Ponadto stwierdzono, że:

– a) ocena lęku przez kolegów i samoocena lęku są statystycznie istotnie skorelowane z siłą, równowagą i ruchliwością procesów nerwowych: na wyższym poziomie istotności z ruchliwością (P < 0,01), na niższym - z siłą i równowagą procesów nerwowych (P < 0,05). Ocena i samoocena sztywności oraz introwersji nie zależą od trzech właściwości układu nerwowego:

– b) szereg cech mierzonycłi za pomocą kwestionariusza zale ży od siły i ruchliwości procesów nerwowych: ocena introwersji przez kolegów i samoocena sztywności. Przy czym od siły i ruchliwości procesów nerwowych bardziej zależy ocena introwersji przez kolegów niż samoocena sztywności. A zatem widzimy, że:

– 1. Cechy mierzone zfe pomocą kwestionariusza są skorelowane z właściwościami typu w mniejszym stopniu niż cechy mierzone eksperymentalnie.

– 2. Wskaźniki kwestionariusza, w odróżnieniu od eksperymentalnych, dotyczące jednej i tej samej właściwości temperamentu są w różnym stopniu skorelowane z różnymi wskaźnikami jednej i tej samej właściwości typu. Można to wytłumaczyć mniejszą trafnością wskaźników uzyskanych za pomocą kwestionariusza.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.