Szukasz psychologa sportu lub pracy w Warszawie? Pomoc masz w zasięgu ręki w naszych gabinetach!

Wskaźniki rozwoju fizycznego w wieku poniemowlęcym

W miarę wzrostu dziecka postępuje proces kostnienia. Ciemiącz- ko duże, mające u noworodka kształt romboidu o wymiarach 1,5 – 2,5 cm w kierunku strzałkowym, a 1 – 2 cm w kierunku poprzecznym, zmniejsza się w okresie niemowlęcym, zarasta zaś w ok. 18 miesiącu życia.

Bardzo poważny wpływ na rozwój fizyczny dziecka wywiera zmiana zasadniczej pozycji jego ciała z leżącej na stojącą oraz opanowanie umiejętności chodzenia. Zmiany te wpływają zarówno na układ kostny i mięśniowy, jak i na układ oddechowy.

W wieku poniemowlęcym ustalają się fizjologiczne krzywizny kręgosłupa, a obręcz biodrowa poważnie się wzmacnia. W oddychaniu coraz większy udział zaczyna brać klatka piersiowa, obok tzw. toru brzusznego i przeponowego, których rola ciągle jeszcze jest dominująca.

Już w okresie niemowlęcym wyrastają dziecku pierwsze zęby. Są to sier kacze mleczne, a pojawiają się one na ogół w stałej kolejności. Przedstawiamy to na rysunku 28. Najpierw, bo ok. 6 mies.ż., wyrzynają się 2 dolne siekacze wewnętrzne, następnie, ok. 8 mieś., wyrastają’siekacze wewnętrzne, następnie, ok. 8 mieś., wyrastają siekacze wewnętrzne górne, później zaś dopiero siekacze zewnętrzne górne i dolne. Pod koniec pierwszego r.ż. uzębienie prawidłowo rozwijającego się dziecka składa się więc z 8 siekaczy, które umożliwiają wprawdzie dziecku odgryzanie kęsów pożywienia, nie pozwalają jednak na dokładne jego przeżucie. Reszta zębów mlecznych pojawia się w ciągu okresu poniemowlęcęgo. Pod koniec 3 r.ż. mleczne uzębienie dziecka jest już w pełni skompletowane, umożliwiając mu prawidłowe żucie pokarmów.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.